Regos sutrikimai

Regos sutrikimai pasireiškia neaiškiu matymu, kai vaizdas dėl akies defektų sufokusuojamas neteisingame tinklainės taške. Patys dažniausi regėjimo sutrikimai yra trumparegystė, toliaregystė, astigmatizmas ir presbiopija. Šie defektai paprastai pasimato tada, kai šviesos spinduliai tinklainėje lūžta neteisingu kampu ir sudaromas vaizdas yra neryškus, neaiškus ar iškreiptas.


Trumparegystė (miopija) apibūdinama kaip prastas toli esančių objektų matymas. Trumparegystė atsiranda, kai ragena yra per daug išsigaubusi, o akies obuolys - per ilgas. Dėl šių priežasčių šviesa sufokusuojama neteisingai ir toli esančius objektus matome neryškiai. Miopija gali būti kompensuojama minusinio stiprumo kontaktiniais lęšiais.


Priešingai nei trumparegystė, toliaregystė (hipermetropija) išsivysto, kai akies lęšiukas yra per trumpas ir šviesos spinduliai sufokusuojami už tinklainės, o ne joje. Dėl šios priežasties arti esantys objektai atrodo išblukę. Hipermetropiją galima kompensuoti lęšiais, turinčiais pliusines dioptrijas.


Astigmatizmas atsiranda, kai ragena nėra taisyklingos sferinės formos. Šis regos sutrikimas susijęs su šviesos spindulių lūžimu ir akies gebėjimu fokusuoti vaizdą. Astigmatizmo atvejais šviesos spinduliai akyje gali būti fokusuojami keliose vietose - prieš tinklainę, už jos arba ir ten, ir ten. Dėl šio defekto matomas vaizdas yra neryškus, o erdvės sutrikimas - prastas. Astigmatizmą galima koreguoti toriniais lęšiais.


Presbiopija yra panaši į toliaregystę. Didžiausias skirtumas yra tas, kad tai nėra regos sutrikimas tiesiogine to žodžio prasme, tai - natūralus senstant išsivystantis sutrikimas, kai akies lęšiukas praranda savo elastingumą. Žmonėms su presbiopija yra sunku matyti arti esančius daiktus, todėl pasidaro sunku, pavyzdžiui, skaityti, rašyti ar siūti. Presbiopoją galima kompensuoti multifokaliniais lęšiais.