Presbiopija

Presbiopija yra regėjimo sutrikimas, ištinkantis sulaukus maždaug 40 metų amžiaus, kai akies lęšiukas praranda savo elastingumą. Dar vėliau, sulaukus 60, pokyčiai stabilizuojasi ir regėjimas nebekinta. Presbiopija, kitaip dar vadinama senatvine toliaregystė, nėra defektas tiesiogine to žodžio prasme, tai - natūrali senėjimo pasekmė.

Einant laikui, akies lęšiukas apsineša baltyminėmis ir kitos kilmės apnašomis, todėl pasidaro mažiau lankstesnis ir praranda gebėjimą aiškiai matyti arti esančius objektus.

Presbiopijos simptomai

Pirmasis Presbiopijos simptomas paprastai yra išsivystanti toliaregystė, atsiranda būtinybė įsigyti skaitymo akinius. Pasidaro sunku skaityti ar siūti, ypač esant blogam apšvietimui, dėl to skausta galva ir vargsta akys. Darosi sunkiau matyti ir iš vidutinio nuotolio, vaizdas gali būti neryškus nukreipiant žvilgsnį nuo arti esančio objekto iki toliau esančio daikto. Simptomai mažiau jaučiami dieną, kai šviesu.

Presbiopijos kompensavimas akiniais arba kontaktiniais lęšiais

Presbiopiją galima koreguoti kontaktiniais lęšiais arba akiniais. Multifokaliniai kontaktiniai lęšiai gali visiškai pakeisti skaitymo akinius. Šio tipo lęšiai turi skirtingus optinius taškus, kuriuos smegenys atsirenka ir naudoja priklausomai nuo to, kaip toli yra objektas, į kurį žiūrima. Dėl patogumo ir judėjimo laisvės žmonėms vis dažiau vietoj akinių renkasi kontaktinius lęšius. Presbiopiją nustatyti ir rekomenduoti tinkamus lęšius gali tik kvalifikuotas akių gydytojas.

Presbiopinis ir normalus vaizdas

Explanation of presbyopia and comparison of presbyopic view with normal view

Šiuose paveiksliukuose pavaizduota kaip presbiopija paveikia regėjimą. Šviesos spinduliai akyje susikerta už tinklainės, todėl susidaręs vaizdas yra neryškus. Apatiniame kairiame paveiksliuke parodyta, kaip mato žmonės, paveikti presbiopijos, o dešiniame - jos neturintys žmonės.