Minkštieji kontaktiniai lęšiai

Kontaktinių lęšių tipai:
Hidrogelio
• Silikono-hidrogelio
• Hibridiniai (kietųjų kontaktinių lęšių viduriukas ir minkštųjų kontaktinių lęšių krašteliai)

Nuo 1999 metų kai kuriuos silikono-hidrogelio lęšius, turinčius didelį deguonies pralaidumą, galima nešioti prailgintai (neišsiimant naktį arba kelias dienas). Toks nešiojimo būdas yra galimas, tačiau nėra rekomenduojamas, nes neišsiėmus kontaktinių lęšių padidėja akies infekcijų ar kitų sveikatos komplikacijų tikimybė.

Privalumai

Vieni iš kontaktinių lęšių privalumų yra tai, kad juos patogu nešioti, nevaržoma judėjimo laisvė ir jie yra sąlyginai nebrangūs. Silikono-hidrogelio lęšiai išsiskiria dideliu deguonies pralaidumu iš aplinkos į rageną. Iš kitos pusės, jie nepasižymi tokie dideliu vandens kiekiu kaip hidrogelio lęšiai ir yra mažiau atsparūs baltyminių apnašų rinkimuisi.

Trūkumai

Minkštieji kontaktiniai lęšiai yra gaminami iš medžiagos, kurią būtina kruopščiai prižiūrėti. Kad nesirinktų lipidai, baltymai ir kitos apnašos, lęšius būtina reguliariai valyti. Lęšių deramai neprižiūrint, nešiojant per ilgai arba nešiojant neteisingai parinktus kontaktinius lęšius, iškyla sveikatos komplikacijų pavojus. Galimos pasekmės yra ligos kaip konjunktyvitas arba ragenos neovaskuliari­zacija.

Nešiojimo trukmė

Visi kontaktiniai lęšiai turi nustatytą vienos poros nešiojimo terminą, kuriam praėjus tą porą reikia išmesti ir pakeisti nauja.

Kasdienio nešiojimo rutina

Kontaktiniai lęšiai gali būti nešiojami ne ilgiau kaip 16 valandų per parą (kai kuriems lęšiams šis limitas dėl mažesnio deguonies pralaidumo yra 10 valandų). Ryte kontaktinius lęšius įsidėjus į akis, vakare juos reikia išsiimti ir palikti dėkliuke su valomuoju tirpalu, kur per naktį jie bus dezinfekuoti. Vienadienius lęšius, dieną panešiojus, reikia išmesti.

Praiilgintas nešiojimas

Kai kuriuos lęšius, pasižyminčius ypatingai dideliu deguonies pralaidumu, galima nešioti prailgintai. Tokius lęšius akyse galima palikti ir per naktį, tačiau negalima neišsiimant nešioti ilgiau nei 6 paras. Prailgintas nešiojimas sumažina lęšio nešiojimo terminą. Būtina pasikonsultuoti su akių gydytoju.

Nuolatinis nešiojimas dieną ir naktį

Egzistuoja ir lęšiai, kuriuos galima neišsiimant dieną ir naktį nešioti visą jų nešiojimo terminą. Pavyzdžiui, mėnesiniai lęšiai, kuriuos galima nešioti 30 dienų, 24 valandas per parą. Tokie lęšiai turi būti išrašyti akių gydytojo ir nėra tinkami visų akims.

Kontaktinių lęšių „gyvenimo“ trukmė

Vienadieniai lęšiai - ryte įsidėti į akis, o vakare išmesti
2 savaičių arba mėnesiniai lęšiai - išsiimti kiekvieną vakarą ir nuvalius palikti dėkliuke su tirpalu
3 mėnesių arba metiniai lęšiai – šie lęšiai nebėra labai populiarūs dėl sumažėjusių viršuje išvardintų lęšių kainų

Kontaktinių lęšių patvarumas

Kontaktiniai lęšiai nešiojant palaipsniui apsirenka lipidais, baltymais ir kitų tipų apnašomis, kurie sukuria terpę mikroorganizmams augti. Dėl šios priežasties kontaktinius lęšius būtina prižiūrėti naudojant valomuosius tirpalus, kurie nuplauna apnašas ir lęšius dezinfekuoja.

Apibendrinimas

Pagrindinis minkštųjų kontaktinių lęšių minusas yra tai, kad ant jų apsirenka apnašos, kurių tinkamai nenuvalius atsiranda akies infekcijų tikimybė. Lęšių privalumas tas, kad jie gerai praleidžia deguonį ir yra patogūs nešioti net ir ilgą laiką.