Astigmatizmas

Kas yra astigmatizmas?
Astigmatizmas yra refrakcinis sutrikimas, kai ragena arba lęšiukas nėra taisyklingai išgaubtos formos. Akis negali sufokusuoti į tinklainę praėjusios šviesos, todėl matomas vaizdas yra išblukęs. Taisyklingos formos ragena yra apvali kaip krepšinio kamuolys, tačiau astigmatizmo paveikta ragena labiau primena regbio kamuolį. Nuo astigmatizmo gali kentėti įvauraus amžiaus žmonės. Astigmatizmą galima kompensuoti ir kontaktiniais lęšiais, tačiau jiems reikalingi du papildomi parametrai – cilindras ir ašis.


Nesiimant jokių korekcijos priemonių, astigmatizmas gali kelti galvos skausmą, akių įtampą ir nuovargį, ypač jeigu praleidžiama daug laiko skaitant arba dirbant kompiuteriu.

Ar astigmatizmą galima pataisyti?

Taip. Egzistuoja dvi astigmatizmo rūšys, kurias galima koreguoti skirtingais būdais.

Įprastas astigmatizmas pasireiškia, kai ragena yra netaisyklingos formos. Šis astigmatizmo tipas yra kur kas dažnesnis, o jį kompensuoti galima akiniais arba toriniais kontaktiniais lęšiais. Netaisyklingas astigmatizmas dažniausiai atsiranda dėl patirtos traumos ar atliktos operacijos, kai ragenoje paliekamas randas. Šio astigmatizmo tipo akiniais kompensuoti neišeina, tačiau kartais galima koreguoti kietaisiais kontaktiniais lęšiais.

Suaugusiems žmonėms yra galimybė astigmatizmą visam laikui pašalinti atliekant operaciją.

Ar astigmatizmas gali pablogėti?

Jei klausiate, ar Jūsų astigmatizmas gali pablogėti, atsakymas, deja, yra – taip. Su amžiumi mūsų akys silpnėja, o ligos kaip katarakta taip pat gali prisidėti prie astigmatizmo blogėjimo. Dėl šios priežasties labai svarbu reguliariai tikrintis akis.

Astigmatinis ir normalus vaizdas

Explanation of astigmatism and comparison of astigmatic view with normal view

Šioje nuotraukose parodyta, kaip astigmatizmas veikia regėjimą. Jei ragena yra netaisyklingos formos, šviesos spinduliai tinklainėje nesusikerta teisingame taške ir matomas vaizdas yra neryškus. Kairėje pusėje parodyta, kokį vaizdą mato astigmatikai, o dešinėje – normalų regėjimą turintys žmonės.

Grįžti į žodyną