Mūsų oftalmologė kalba apie saulės akinius - ką vertėtų žinoti?

Mūsų įmonės oftalmologė sutiko susitikti su mumis ir pasidalinti faktais apie akinius nuo saulės. Kalbant apie akinius nuo saulės, žmonės ne visada žino viską, ką reikia žinoti. Visi žinome, kad turėtume saugoti akis nuo aštrių saulės spindulių. Geri akiniai nuo saulės paprastai atlieka šį triuką, tiesa? Tačiau nuo ko priklauso, ar akiniai nuo saulės yra pakankamai geri? Uždavėme keletą dažniausiai užduodamų klausimų mūsų oftalmologei Kristinai. Jos atsakymai turėtų padėti jums geriau suprasti savo akinius nuo saulės ir padėti išsirinkti tinkamą porą. Taigi, ką šia tema gali pasakyti specialistė?

Alensa oftalmologė Kristýna Štěbetáková

Kaip nustatyti akinių nuo saulės kokybę?

Saulės akinių kokybę galima nustatyti pagal lęšių spalvą -- tačiau tai ne visada yra tiksliausias rodiklis. Akiniai nuo saulės su šviesiais lęšiais taip pat gali būti geri, tačiau paprastai jie apsaugo mažiau nei tamsūs lęšiai. Galima sakyti, kad šviesaus atspalvio akiniai nuo saulės yra labiau miesto mados dalykas, o tamsesni paprastai geriau apsaugo.

Tikrasis kokybės rodiklis - žinoti tam tikrus akinių nuo saulės ypatumus. Akiniai paprastai turi etiketes arba užrašus ant šono ar ant paties akinių lęšio. Tokiose žymose ir etiketėse turėtų būti aiškiai nurodyta, ar akiniai yra poliarizuoti, kokios kategorijos apsaugą suteikia, CE sertifikato informacija arba, pavyzdžiui, ar akiniams gaminti buvo naudojama PRIZM technologija*. Jei akiniai nuo saulės tokios etiketės neturi, niekaip negalėsite įsitikinti, ar jų kokybė yra pakankamai aukšta. Jei nerandate jokių žymų ar etikečių, visą reikiamą informaciją turėtų suteikti pardavėjas.

*PRIZM - tai gamintojo Oakley, naujai sukurta technologija, kuri pagerina spalvų ir kontrasto suvokimą.

Kodėl svarbu pasirinkti tinkamus saulės akinius? Kokios kategorijos akinių mums reikia?

Akiniai nuo saulės visų pirma yra būdas apsaugoti akių tinklainę nuo kenksmingų UV spindulių. Žinoma, jie taip saugo nuo akinančios šviesos. Akinių kategorija nurodo, kiek šviesos lęšis praleidžia, kitaip tariant, koks yra lęšio tamsumas. Paprastai saulės akinių lęšiai skirstomi į 4 kategorijas: 0-1, 2, 3, 4. Akinių lęšiai, priklausantys kategorijai 0-1, yra skaidrūs arba labai šviesaus atspalvio. Tokie lęšiai dažniausiai naudojami skaidriems apsauginiams akiniams arba kosmetiniams akiniams. 2 kategorijos lęšiai yra dažniausiai parduodami ir dėvimi. 2 kategorijos lęšių tamsumas siekia iki 70 %. 3 kategorijos lęšių tamsumas yra apie 85 %. Dėl to jie yra šiek tiek tamsesni ir geriau tinka stipriems saulės spinduliams. Šiuos lęšius galite rinktis labai saulėtoms dienoms. 4 kategorijos lęšių tamsumas yra maždaug 95 %. Šie akiniai nuo saulės išties blokuoja didelę dalį šviesos ir užtikrina aukštą apsaugos lygį. Jie labiausiai tinka kalnuose, paplūdimyje arba dykumoje. Jie skirti tik specifiniam naudojimui ir itin saulėtomis sąlygomis. Niekada nedėvėkite 4 kategorijos akinių nuo saulės vairuodami automobilį.

Ar galite papasakoti daugiau apie UV filtrą?

UV apsauga turėtų apsaugoti ir nuo UVA, ir nuo UVB spinduliuotės. UV filtras nėra tas pats, kas lęšių spalva. Pavyzdžiui, kai kurie skaidrūs akinių lęšiai gali apsaugoti nuo UVA spinduliuotės. Netgi mėlyną šviesą blokuojantis filtras sugeria dalį UV spindulių. Tačiau jei lęšis yra tamsintas, jis paprastai geriau apsaugo ir nuo UVA, ir nuo UVB spindulių. Tinkamą apsaugą nuo UV spindulių įrodo CE sertifikatas. Jis leidžia lengvai atpažinti akinius nuo saulės, turinčius kokybišką UV filtrą. Gerą UV filtrą taip pat žymi UV 400 etiketė. UVB bangos ilgis yra 280-315 nanometrų, o UVA - 315-380 nanometrų. Taigi, visiška apsauga pasiekiama blokuojant spindulius, kurių bangų ilgis yra iki 380 nm. Taigi, UV 400 etiketė ar žyma nurodo, kad akiniai blokuoja, na... iki 400 nanometrų ir užtikrina optimalią apsaugą.

Kas yra tas CE sertifikatas?

Europoje pripažintas CE sertifikatas įrodo, kad akiniai apsaugo nuo UV spindulių, kurių bangų ilgis yra iki 380 nanometrų. Kitaip tariant, tai reiškia, kad jūsų akiniai nuo saulės atitinka Europos Sąjungos saugos ir apsaugos standartą. CE ženklą galima rasti vidinėje akinių rėmelių pusėje. Prie jo taip pat turėtų būti pridėta papildoma informacija, pavyzdžiui, poliarizacija, informacija apie kategoriją, PRIZM technologiją ir kt. Kaip jau minėjau, akinių nuo saulės specifika ir etiketės suteiks visą informaciją, kurią reikia žinoti. Taigi, jei kyla abejonių - ieškokite CE ženklo!

CE saulės akinių sertifikatas

Kokie akiniai nuo saulės rekomenduojami vaikams ir kokie suaugusiesiems?

Visiems mūsų vaikams svarbiausia yra tinkamai apsaugoti akis. Kadangi jie vis dar auga ir vystosi, geriausia pirkti tamsesnius kokybiškus vaikiškus akinius nuo saulės. Suaugusiesiems tai priklauso nuo to, kaip norite akinius naudoti. Jei norite akinių pasivaikščiojimams mieste arba pavasarį, žemesnio apsaugos nuo UV spindulių lygio daugiau nei pakanka ir galite rinktis šviesesnius akinius nuo saulės. Vasarą, būnant paplūdimyje ar kalnuose, būtina didesnė apsauga nuo UV spindulių. Jei esate aplinkoje, kurioje daug atsispindinčios šviesos, pavyzdžiui, vairuojant automobilį arba prie vandens, galite įsigyti porą poliarizuotų akinių nuo saulės. Tai padės apsisaugoti nuo akinančių paviršiaus atspindžių.

Ką dar galime daryti, kad pavasarį ir vasarą apsaugotume savo akis?

Akiniai nuo saulės, kalbant apie apsaugą nuo saulės spindulių, žinoma, yra būtinybė. Jei nešiojate kontaktinius lęšius, galite dar labiau apsaugoti akis naudodami lęšius su įmontuotu UV spindulių filtru. O jei nešiojate korekcinius akinius, galite išbandyti fotochrominius, tamsėjančius, akinių lęšius. Tokių akinių lęšiai bus skaidrūs patalpose, tačiau patamsės lauke. Kadangi korekciniai ir saulės akiniai neuždengia veido šonų, taip pat galite dėvėti skrybėlę ar kepurę. Galiausiai, galite nešiotis su savimi drėkinančius akių lašus toms situacijoms, kai akys išdžiūva ar sudirgsta.