Kas gali atsitikti kontaktinius lęšius nešiojant ilgiau nei nurodyta?

Kontaktní čočky banner

Ar galiu nešioti kontaktinius lęšius ilgiau nei rekomenduojama?

Pakelkite rankas visi, kas kada nors nešiojote lęšius šiek tiek ilgiau nei turėtumėte! Deja, dauguma iš mūsų retkarčiais taip daro. Galbūt norėdami sumažinti išlaidas? Kai prieš atlyginimo išmokėjimo dieną šiek tiek pritrūksta pinigų, gal nieko blogo, jei dar kelias dienas nešiosite tuos pačius lęšius, tiesa? O gal turite mėnesinius lęšius, bet juos nešiojate tik kelis kartus per mėnesį – be abejo, juos galima nešioti ir po pirmųjų 30 dienų, argi ne? O gal tiesiog pamirštate laiku pakeisti senus lęšius naujais? Suprantame jus. Gyvenimas pašėlusiai greitas! Tačiau nepamiršti kontaktinių lęšių nešiojimo grafiko ir jo laikytis yra labai svarbu. Pernelyg ilgas lęšių nešiojimas gali nulemti diskomfortą, neryškų matymą, o blogiausiu atveju – sukelti infekciją. Plačiau apžvelkime, kodėl to daryti negalima ir kokie pavojai gresia.

Kas atsitinka lęšiams, jei juos nešiojate ilgiau?

Vienadieniai, dvisavaitiniai ir mėnesiniai lęšiai nėra skirti nešioti ilgiau nei nurodyta. Vienadieniai lęšiai yra lygūs ir ploni, jų struktūra trapesnė, todėl mažiau patvari. Dviejų savaičių lęšiai yra šiek tiek storesni, o mėnesiniai lęšiai paprastai būna storiausi, todėl jie taip pat ir "išgyvena" ilgiausiai. Tačiau nepasiduokite įspūdžiui, kad jie amžini.
Visi minkštieji kontaktiniai lęšiai yra sukurti taip, kad per juos į rageną patektų pakankamas deguonies kiekis, tačiau, naudojimo laiką viršijusio lęšio deguonies kanalai pradeda nykti. Trumpai tariant, ilgiau naudojant lęšius, jie susidėvi: pablogėja prigludimas, atsparumas nuosėdoms ir deguonies pralaidumas. Štai galimos pasekmės:

Blogai prigludę lęšiai

Ar pamenate, kokius pojūčius sukelia nauji, švarūs kontaktiniai lęšiai? Teisingai – jų nepajusite! Šiuolaikiniai lęšiai sukurti taip, kad jaustumėtes taip, tarsi jų apskritai nebūtų. Tačiau, jei lęšiai naudojami ilgiau nei numatyta, jie gali deformuotis. Tokius lęšius bus nepatogu nešioti, jie gali sukelti akių dirginimą bei skausmą.

Lęšių plyšimas

Lęšiai gali plyšti net ir laikomi geriausiomis sąlygomis. Tačiau sendami jie tampa trapesni ir gali suplyšti greičiau. Jei lęšis plyšta rankoje, susiduriate su nepatogumais. Tačiau lęšiui suplyšus akyje, susiduriate su daug rimtesne problema. Pabandykite išimti kiek galima daugiau lęšio gabalėlių ir nedelsdami apsilankykite pas akių priežiūros specialistą, kad jis patikrintų, ar neliko kokių nors “užsispyrusių” dalelių. Taip išvengsite diskomforto ir infekcijų.

Deguonies trūkumas

Kad akys būtų sveikos, tinklainė, ragena ir kitos akies dalys privalo gauti pakankamai deguonies. Visų tipų lęšių deguonies pralaidumas laikui bėgant vis mažėja, o viršijus nurodytą nešiojimo laiką, deguonį praleidžiančios lęšio mikroskopinės struktūros suyra ir nebegali jo tinkamai tiekti. Dėl šios priežasties akys parausta, sudirgsta, atsiranda deginimo pojūtis, o galbūt ir rimtos ilgalaikės komplikacijos.

Nešvarūs lęšiai

Nešvarumai ir kiti teršalai vadinami nuosėdomis. Deja, nuosėdos ant lęšių pradeda kauptis vos tik išėmus lęšius iš sterilios pakuotės. Tinkamai valyti dvisavaitinius ir mėnesinius lęšius yra būtina, tačiau nėra tokio valomojo tirpalo, kuris 100 % pašalintų nuosėdas. Kai ant lęšių pradeda kauptis nuosėdos, jūsų regėjimas gali tapti drumstas. Negana to, nešvarūs lęšiai gali sukelti diskomfortą bei rimtą infekciją.

Pabaigai

Daugelis naudojančiųjų kontaktinius lęšius sąmoningai ar atsitiktinai nesilaiko rekomendacijos nenešioti kontaktinių lęšių ilgiau nei nustatyta. Nors senų lęšių nešiojimo pasekmės gali pasireikšti ne iš karto, svarbu nepamiršti, kad savo regėjimui galite padaryti didelę ilgalaikę žalą. Trumpai tariant, mūsų ir akių priežiūros specialistų patarimai yra tokie:

  • Nenešiokite kontaktinių lęšių ilgiau, nei nurodyta:mėne­sinius lęšius keiskite po mėnesio, o vienadienius - po vienos dienos.
  • Nedėvėkite kontaktinių lęšių 24 valandas ir nemiegokite su jais: tai įmanoma tik su tam tikrais lęšiais, bet net ir tada prieš tai būtina pasikonsultuoti su optiku arba akių specialistu.
  • Nenešiokite kontaktinių lęšių pasibaigus jų galiojimo laikui: pasibaigusio galiojimo lęšiai nebeatitinka būtinų kokybės standartų ir beveik visada būna deformuoti!

Tiesiog neverta rizikuoti ir tęsti jų naudojimą dar kelioms valandoms, dienoms ar savaitėms. Lęšius galima pakeisti, tačiau akių – ne.Todėl tinkamai jas prižiūrėkite ir paisykite nustatyto lęšių nešiojimo laikotarpio!

Komentarai

Galbūt turite klausimų, komentarų?